Oliwa z oliwek na włosy

Oliwa z oliwek na włosy to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na domową pielęgnację włosów. Nic dziwnego – oliwa z oliwek to prawdziwa skarbnica przydatnych substancji dla naszych włosów takich jak witaminy A, E, F i D. Oliwa z oliwek posiada również wysokie stężenie jednonienasyconych kwasów tłuszczowy, co w połączeniu z witaminą E oraz związkami fenolowymi powoduje, że ma wyjątkowe działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dodatkowo posiada filtr słoneczny (do 8 SPF, więc dosyć mały) 

Tyle teorii. A jak wygląda praktyka? 

Oliwa z oliwek to obowiązkowy element mojej kuchni i to nie tylko ze względów kulinarnych. Jest podstawą zarówno moich maseczek do włosów jak i dodatkiem do maseczek do twarzy. Szczególnie dobrze posłuży włosom średnioporowatym i dobrze mieć ją w swojej szafce, jeśli szukamy emolientu do stworzenia zbilansowanej maski na włosy. Ponadto jest tania oraz łatwo dostępna – jeśli więc zdarzy się tragedia związana z chwilowym brakiem kosmetyków do włosów, wystarczy, że zakupisz awaryjną butelkę oliwy z oliwek jako akcent kulinarny i element pielęgnacji włosów. 

Oliwa z oliwek na włosy – jak ją stosuje i czy jest skuteczna? 

Oliwę z oliwek w okresie wiosennym stosuje szczególnie często jako odżywkę na skórę głowy – halo, przecież masz przetłuszczającą się skórę głowy i nakładasz oliwkę? Tak, może wydać się to zaskakujące, ale oliwa z oliwek nałożona na skórę głowy odblokowuje mieszki włosowe, delikatnie złuszcza oraz nawilża, co jest doskonałe dla przetłuszczającej się skóry głowy takiej jak moja 🙂 

Jak jej użyć? Wystarczy, że przygotujesz 1 – 2 łyżki oliwy z oliwek i wmasujesz ją dokładnie w skórę głowy. Oliwę z oliwek możesz delikatnie podgrzać, co ułatwi Ci nakładanie oraz ułatwi wnikanie składników. Tak zaaplikowany olej należy przetrzymać od 30 minut do godziny i zmyć delikatnym szamponem. 

Tutaj znajdziesz dwa inne połączenia oliwy z oliwek na skórę głowy: 

Oliwa z oliwek z olejem kokosowym

1 łyżka oliwy z oliwek

1 łyżka oleju kokosowego

Rozpuszczony olej kokosowy łączymy z oliwą z oliwek. Taka odżywka może być również świetna jako olejowanie całych włosów, szczególnie tych niskoporowatych (olej kokosowy bywa różnie traktowany przez włosy, na ogół jednak kochają go niskoporowate). Tak nałożony olej świetnie nawilża i odżywia skórę głowy. Zmywać delikatnym szamponem

Oliwa z oliwek z dziką różą

2 łyżki oliwy z oliwek

Kilka kropel oleju z dzikiej róży

Olej z dzikiej róży ma właściwości przeciwłupieżowe oraz silnie nawilżające. Należy jednak uważać, że taka mieszanka może brudzić pościel, ręczniki i ubrania – olej z dzikiej róży ma charakterystyczny, pomarańczowy kolor. Uwielbiam tę mieszankę w momencie, gdy moja skóra głowy widocznie się “sypie” z przesuszenia. 

Olejowanie przy pomocy oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest szczególnie dobra dla włosów średnioporowatych ze względu na fakt, że oliwę z oliwek zaliczamy do olejów jednonienasyconych. Oliwę z oliwek możemy nakładać zarówno na włosy, jak i skórę głowy. 

Najbardziej bezpieczną częstotliwością olejowania oliwą z oliwek jest moim zdaniem raz w tygodniu. Jako substancję emolientową trudno oliwę z oliwek tak łatwo przedawkować jak proteiny, niemniej jednak zbyt częste korzystanie z oliwy z oliwek może zakończyć się przetłuszczaniem 🙁

Oliwa z oliwek jako dodatek do maseczek do włosów 

Oliwę z oliwek możemy nakładać na włosy nie tylko w postaci surowej, ale również jako emolientowy dodatek do maseczek na włosy, który zbilansuje jej skład (np. w bananowej maseczce na włosy). Oliwa z oliwek może być również elementem majonezowej maseczki na włosy. Jeśli więc sporządzasz maseczkę proteinową (np. z udziałem jajek) i szukasz prostego i taniego sposobu na dodanie składnika nawilżającego, który zrównoważy efekt, oliwa z oliwek to strzał w dziesiątkę. 

W jaki kosmetykach do włosów znajdziemy oliwę z oliwek? 

Oliwę z oliwek znajdziemy w wielu drogeryjnych kosmetykach na włosy. Poniżej podaję kilka najpopularniejszych, które wpadły mi w oko: 

  • Garnier Banana Hair Food
  • Eveline Egyptian Miracle
  • Kallos maska do włosów SILK
  • ECOU maska do włosów Pomidor i oliwki
  • Kallos maska do włosów BANANA
  • Garnier Botanic Therapy Oliwa z oliwek
  • Petal Fresh Pure, Grape Seed and Olive Oil
  • Organic Shop Odżywka odbudowująca Oliwka i Olej Arganowy
Navigate