Jak suszyć włosy? Obalamy mit

O tym jak suszyć włosy słyszałam już wielu rzeczy. Przez lata również czytałam blogi i fora o włosach, które suszarkę traktowały jako zło, którego prawdziwa włosomaniaczka powinna za wszelką cenę unikać. Jaka jednak jest prawda? Szukałam przez długi czas odpowiedzi, by móc dzisiaj powiedzieć, że w większości przypadków warto suszyć włosy suszarką elektryczną.

Dlaczego suszenie włosów metodą naturalną nie jest do końca zdrowe?

Suszenie naturalne praktykowałam przez jakiś czas mojego włosomaniactwa z przekonaniem, że ta metoda jest samym dobrem. Jak się jednak okazało, ta metoda ma wiele wad i może przyczynić się do spadku kondycji włosów. Dlaczego?

 1. W momencie w którym decydujemy się na suszenie metodą naturalną stawiamy swoją skórę głowy w kłopotliwej sytuacji – wilgoci i jednoczesnego ciepła naszej głowy przez kilka godzin. Efekt? Dobre warunki dla bakterii, grzybów i w konsekwencji stanów zapalnych.
 2. Mokre włosy to włosy podatniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dodajmy do tego kilka godzin aktywności, przy których możemy przysporzyć włosom uszkodzeń i Voila! To samo tyczy się również spania z mokrą głową, które powoduje splątanie włosów. 
 3. Mokre włosy o wiele trudniej się układają. Warto również wziąć pod uwagę typ swoich włosów – w przypadku włosów grubych i niskoporowatych narażamy swoje włosy i skórę głowy na kilka godzin wilgoci oraz “rozpulchnienia” łodygi włosa.

Wniosek? W trosce o lepsze układanie oraz zdrową skórę głowy warto suszyć włosy. Ale w jaki sposób?

Jak odpowiednio suszyć włosy?

Dużo zależy od samej suszarki – najlepiej jednak w nią zainwestować, bo tania, turystyczna suszarka nie tylko się nieprzyjemnie przepali w szybkim czasie, ale również może powodować uszkodzenia włosów.

Jeśli chodzi o samo suszenie włosów warto przestrzegać kilku zasad:

 • Dobrze jest odcisnąć dokładnie włosy przed suszeniem w ręcznik, najlepiej z chłonnej mikrofibry (ja swój nabyłam w społem, ale równie dobrze można wykorzystać droższy zamiennik typu turban)
 • Lepiej nie używać dyfuzora, który skupia ciepłe powietrze na jednym fragmencie.
 • Najlepiej suszyć włosy mniej więcej w temperaturze pokojowej. Nie polecam suszenia całkowicie zimnym nawiewem – nie przeziębiajmy się dziewczyny 🙂 
 • Suszyć należy w kierunku wzrostu włosa (czyli do góry do dołu). Suszenie głową do dołu jest ok i nie jest suszeniem pod włos 🙂 
 • Nie skupiaj ciepłego powietrza na skórze głowy. Faktycznie, mocne wysuszenie skóry głowy może doprowadzić do zmniejszenia przetłuszczania, ale również może spowodować przesuszenie skóry głowy, przegrzanie cebulek oraz nadmierną produkcją sebum. Suszyć najlepiej w odległości 20 – 30 cm. jeśli nie masz czasu skup się na dokładnym wysuszeniu skóry głowy, która nie powinna być pozostawiona w wilgoci, co uchroni Cię przed problemami ze skórą głowy,a resztę pozostaw do doschnięcia zabezpieczając końcówki serum lub olejkiem. 
 • Mokrych włosów najlepiej nie rozczesywać szczotką, jeśli już jednak jest taka potrzeba należy użyć grzebienia o szerokim rozstawie ząbków.
 • Przed suszeniem włosów warto zastosować kosmetyk termoochronny np. mgiełkę do włosów, która najskuteczniej pokryje włosy. 
 • Samo suszenie można stopniować np. mokre włosy suszyć ciepłym powietrzem, a pod koniec użyć przycisku cool, by domknąć łuski włosa, co doda blasku.

Dla kogo więc suszenie metodą naturalną? Ta metoda jest dobra dla włosów ekstremalnie cienkich i słabych. Jeśli masz krótkie włosy bez problemów również możesz ją rozważyć – skóra głowy wyschnie bez przeszkód jak i same włosy, co zminimalizuje uszkodzenia.

Dla mnie suszenie włosów suszarką elektryczną przestało być „niezdrowym” acz koniecznym obowiązkiem. Przez odpowiednie suszenie zmalała liczba problemów ze skórą głowy, a i same włosy zyskały na wyglądzie.

 

 

 

Navigate